بیتا فرهی درگذشت

زندگی:

بیتا لهارخانی دینبلی (۱۳ دی ۱۳۳۶ – ۴ آذر ۱۴۰۲) مشهور به بیتا فرهی بازیگر اهل ایران بود.[۳] او فارغ‌التحصیل رشتهٔ هنر از مدرسهٔ هنر جان پاورس آمریکا در سال ۱۳۵۹ بود. در سال ۱۳۶۸ از طریق ناصر چشم‌آذر به کارگردانی داریوش مهرجویی برای فیلم هامون معرفی شد.
بیتا لهارخانی دینبلی[۴] در ۱۳ دی ۱۳۳۶ در تهران زاده شد.[۵][۶] بیتا حاصل ازدواج منیر فرهی و سیروس لهارخانی دینبلی است، او خواهر زاده فرهنگ فرهی بود. مادر بیتا در دهه ۳۰ به فعالیت های هنری مشغول بود و روی صحنه تئاتر بازی می کرد. پدر بیتا در رادیو تهران برنامه های فرهنگی و هنری تهیه می کرد. بیتا فرهی در سال ۱۳۵۲ با حسن قریشی رئیس انتشارات کیهان ازدواج کرد. او در سال ۱۳۵۲ برنده جایزه دختر شایسته شد. بیتا فرهی در سال ۱۳۵۷ برای ادامه تحصیلات به امریکا رفت و در مدرسه John Robert Powers School کالیفرنیا مشغول به تحصیل شد و در سال ۱۳۶۰ به ایران برگشت.
ناصر چشم‌آذر او را برای بازی در نقش مهشید در فیلم هامون (۱۳۶۸) به داریوش مهرجویی معرفی کرد[۳] و بدین‌شکل نخستین فعالیت بازیگری فرهی در ۳۱ سالگی با بازی در این فیلم رقم خورد. 
بیتا فرهی سال‌های آخر زندگی خود را بین پاریس و تهران گذراند. فرهی یک فرزند دختر به نام مهسا قریشی داشت که در فرانسه زندگی می‌کند.[۱۰]

درگذشت:

در ۲۲ آبان ۱۴۰۲ اعلام شد که فرهی در بیمارستان بستری شده‌است.[۱۱] او در ۴ آذر به علت عارضه قلبی و ریوی در بیمارستان دی تهران در ۶۴ سالگی درگذشت.[۳] مراسم تشییع پیکر وی در ۷ آذر در خانه سینما برگزار شد و پیکر وی در قطعه ۷۹ بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

Leave a Comment