حسین امیرعبداللهیان درگذشت

حسین امیرعبداللهیان درگذشت

حسین امیرعبداللهیان درگذشت

حسین امیرعبداللهیان درگذشت

زندگی:

حسین امیرعبداللهیان در اردیبهشت ۱۳۴۳ در دامغان واقع در استان سمنان زادهٔ شد. او در ۶–۷ سالگی پدر خود را از دست داد و مسئولیت اداره زندگی آنها بر دوش مادر و برادر بزرگ‌ترش افتاد. او در سال ۱۳۷۳ ازدواج کرد و دارای یک دختر و پسر است
امیرعبداللهیان دانش‌آموختهٔ کارشناسی روابط دیپلماتیک از دانشکده وزارت امور خارجه، کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۵ و دکترای روابط بین‌الملل از دانشگاه تهران است
حسین امیرعبداللهیان سیاستمدار و دیپلمات ایرانی بود که از سال ۱۴۰۰ تا هنگام شهادت در ۱۴۰۳ به‌عنوان وزیر امور خارجه ایران در دولت رئیس‌جمهور سید ابراهیم رئیسی فعالیت می‌کرد. او همچنین دبیرکل دبیرخانهٔ دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضهٔ فلسطین و مدیر مسئول فصلنامهٔ گفتمان راهبردی فلسطین بود.
او دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی در فاصله سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ بوده است. وی در دورهٔ وزارت علی‌اکبر صالحی به‌عنوان معاون وزیر امور خارجه منصوب شد که در سه سال اول وزارت محمدجواد ظریف هم در این سمت ابقا شد. وی مشاور سیاسی ظریف و استاد دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه نیز بوده است. برکناری او از سمت معاونت عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه و انتصابش به عنوان سفیر ایران در عمان، توسط محمدجواد ظریف با انتقاداتی از سمت جناح اصولگرایان همراه بود که وی حاضر به پذیرش این سمت نشد.

درگذشت:

در ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳، حسین امیرعبداللهیان درگذشت ، او که همراه با سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور وقت ایران، برای افتتاح سد قیز قلعه‌سی به آذربایجان شرقی سفر کرده بودند. در مسیر تبریز، در منطقه حفاظت‌شده دیزمار در محدوده عمومی میان ورزقان و جلفا، بالگرد حامل او و رئیسی، سید محمدعلی آل‌هاشم امام‌جمعه تبریز، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و چند تن دیگر از همراهانش دچار سانحه شد و همهٔ سرنشینان آن شهید شدند.
امیر عبداللهیان در حرم عبدالعظیم حسنی به خاک سپرده شد.

حسین امیرعبداللهیان درگذشت، یادها و خاطرات

حسین امیرعبداللهیان درگذشت روحش شاد و یادش گرامی

Leave a Comment