صابر امان پور درگذشت

زندگی:

استاد صابر امانپور در سال ۱۳۲۹ در قریه گرجان اردبیل در خانواده‌ای حسینی دیده به جهان گشود.
در ۱۰ سالگی در مکتب مرثیه خوانی استاد حاج میرزا حمدالله شهادتی مقدم به آموختن مداحی و نوحه خوانی پرداخت و از ۱۱ سالگی با نوحه خوانی در محله داشکسن اردبیل رسما مداحی را آغاز کرد.
وی ستایشگری اهل بیت علیهم السلام را با حضور مستمر ده‌ها ساله در هیات حسینی و عباسی اردبیل زیر نظر اساتید بزرگ شعر، ادب و مداحی دارالارشاد به کمال رساند و به جرگه بزرگان پیوست.
این پیر غلام حسینی در ۶۰ سال نوحه خوانی و مداحی خود در محلات و هیات مختلف حسینی شهر اردبیل و هیات‌های آذری مناطق مختلف کشور در قالب هنر فاخر آیینی به شرح فضایل و ذکر مراثی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام پرداخت.
استفاده مستمر از دستگاه‌ها و گوشه‌های سوزناک آواز مقامی و اصیل ایران و آذربایجان در نوحه گری و مداحی، تاکید بر استفاده از اشعار و آهنگ‌های فاخر و وزین در مداحی و توجه به ارزش‌های والای دینی و انقلابی در مرثیه خوانی از حاج صابر امانپور مداحی صاحب سبک ساخته بود و بسیاری از مداحان نوجوان و جوان در کسوت شاگردی او هستند.

درگذشت:

این مداح عالیقدر حسینی ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ در اثر ایست قلبی در بیمارستان امام خمینی اردبیل دیده از جهان فرو بست و به دیدار مولا و اربابش حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام شتافت.
 

Leave a Comment