سلیم موذن زاده درگذشت

زندگی:

سلیم مؤذن‌زادهٔ اردبیلی (۱۵ مهر ۱۳۱۵ – ۲ آذر ۱۳۹۵)[۱] یکی از مداحان مشهور ایرانی به زبان‌های ترکی، فارسی و عربی بود که در سال ۱۳۱۵ خورشیدی در محلهٔ تازه‌شهر اردبیل زاده شد. وی که بیش‌تر نوحه‌هایی را به زبان ترکی آذربایجانی خوانده، به زبان‌های فارسی و عربی نیز تسلط داشت. پدرش عبدالکریم مؤذن اردبیلی نخستین مؤذن رادیوی ایران است و برادرش رحیم مؤذن‌زادهٔ اردبیلی نیز از مؤذنان اسلامی بود.
سلیم مؤذن‌زاده سال‌های جوانی و میان‌سالی در ایام دههٔ محرم بیشتر در مساجد و حسینیه‌های شهرهای اردبیل، تبریز و در دهه‌های آخر عمر، در مساجد تهران به مداحی و نوحه خوانی پرداخته بود.
برادر او میررحیم مؤذن‌زاده اردبیلی مؤذن مشهور بود که در سال ۱۳۸۴ درگذشت. فرزند او ودود مؤذن‌زاده اردبیلی نیز خواننده، نقاش و مجسمه‌ساز مشهور ایرانی می‌باشد.
در تیر ماه ۱۳۹۸ شیوه مداحی، نوحه‌خوانی، مولودی خوانی و مناجات خوانی سلیم مؤذن زاده اردبیلی در فهرست آثار ناملموس کشور به شماره ۱۸۳۰ به ثبت رسید

درگذشت:

وی در دوم آذر ۱۳۹۵ در سن ۸۰ سالگی و در زادگاه خود اردبیل درگذشت. پیکر او روز بعد در قطعه مفاخر اردبیل واقع در بهشت زهرا اردبیل به خاک سپرده شد.

Leave a Comment